Léto – část 3

  • 11.10.2018

Léto pokračuje a my pro vás máme další tipy, jak si zajistit dokonalou ochranu pokožky (nejen) během letních měsíců. V předcházejících částech jsme se věnovali ochraně pokožky ještě před tím, než ji vystavíme přímému slunečnímu záření. Žádná UV ochrana totiž není stoprocentní, a to ani ve stínu. Podle výzkumů písek a kromě něj i množství dalších materiálů odráží určitou část nebezpečného UV záření, a proto je starý známý slunečník na pláži spíše barevným zpestřením prázdninové scenérie než skutečným ochráncem.

Jistě jste mnozí z vás využili během této sezóny příležitosti pobýt u vody, objevovat starověké civilizace v poušti či jednoduše strávit příjemné chvíle s rodinou při grilování na zahradě. Právě proto by bylo na místě přiblížit si, co se děje s pokožkou po tom, co na ni zasvítí sluneční paprsky.

Tiché volání

To, co nám připadá jako sametová a zdravě opálená pokožka, je ve skutečnosti její volání o pomoc. Při působení slunečních paprsků na pokožku totiž naše DNA přímo absorbuje foton UV B záření. Změněnou strukturu DNA pak nedokáží enzymy kopírovat, což způsobuje spáleninu. To je následně signálem pro mozek, aby se spustila produkce melaninu, který v naší pokožce vytváří pigmentaci. Pokud bychom pokožku po opalování nechávali napospas dalším vlivům bez speciální péče, mohla by se nám za to nepříjemně odvděčit v podobě dalších souvisejících kožních problémů. Co je tedy tajemstvím k nepodrážděné pokožce a pleti po opalování?

Jednoduché řešení

Ani tentokrát nemusíme sahat po krémech přeplněných desítkami ingrediencí či zázračných emulzích. Dokonce ani při výběru surovin jsme nemuseli hledat nové cesty a spekulovat, jak si poradit s regenerací spálené pokožky. Jelikož jsme skutečně chtěli vytěžit z minima maximum, rozhodli jsme se po důkladném studiu složení, účinků a testování vyrobit náš oblíbený olej po opalování pouze ze dvou surovin. Kokosový olej a kakaové máslo se za určitých podmínek spojí dohromady v dokonalé symbióze, která kromě svých nezaměnitelných benefitů pro pokožku navíc nádherně voní sladkými exotickými tóny.

Konec konců nejde o nic jiného než o několikrát zmiňovanou hydrataci. Díky tomuto procesu si můžeme ulevit od nepříjemného svědění, pálení či dokonce znovuobnovit přirozené prostředí pokožky i v jejích hlubších vrstvách. Kokosový olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin výrazně urychluje hojení a regeneraci buněk i při popáleninách prvního stupně. Další hrozbou pro spálenou pokožku představuje automaticky zvýšený výskyt bakterií, s nimiž si však hravě poradí další přítomná kyselina laurová.

Kakaové máslo má také velmi dobré hydratační vlastnosti, při popáleninách navíc zmírňuje zánětlivé procesy. Taví se při tělesné teplotě a velmi rychle se vstřebává bez toho, aby ucpával póry a vyvolával pocit mastné pokožky. Zklidňuje svědění a urychluje také hojení jizev při rozsáhlejších popáleninách. Toto voňavé potěšení je navíc bohaté na antioxidanty, které jsou statečnými bojovníky proti volným radikálům – to jsou osamocené atomy kyslíku, které vznikly jako odpad z různých chemických reakcí. Bloudí naším tělem a hledají si spřízněnou duši, se kterou by se spojily, přičemž v těle narušují DNA struktury, poškozují buňky a ničí proteiny.

Suma sumárum, olej po opalování kakao – kokos je zárukou, že po jeho nanesení bude vaše sluncem namáhaná pokožka brzy opět v nejlepší formě.

Sladké a vláčné rty

Přestože by se mohlo zdát, že o celou naši pokožku již bude v létě postaráno, přece jen jsme ještě nezmínili jednu její speciální a unikátní část. Jsou to naše rty, které jsou oproti pokožce celého těla mnohem citlivější, a proto se vyplatí věnovat jim zvýšenou péči.

Vnější část kůže, epidermis, která tvoří silnou ochrannou vrstvu, složenou především z odumřelých buněk, po celém těle, na rtech nenajdete. Rovněž na jejich povrchu nenajdete vlasové folikuly ani mazové žlázy, které zajišťují hydrataci pokožky. Z tohoto důvodu jsou rty odkázané výhradně na hydratací pomocí slin. Jejich nedostatek či nesprávné složení ovlivněné životosprávou a stravovacími návyky mohou způsobit, že budou naše rty suché a popraskané i přesto, že je jinak zbytek našeho těla správně hydratovaný. Naše rty neobsahují melanin, a proto se v nich netvoří pigment, který na jedné straně signalizuje hrozící nebezpečí popálenin, zatímco na druhé straně sám chrání před vlivem UV záření.

Z toho, co jsme se doposud dozvěděli, je zřejmé, že v porovnání s celou pokožkou to mají rty nejtěžší, pokud jde o ochranu před vnějším světem. Právě proto bychom na ně neměli zapomínat. Jak tedy dosáhnout šťavnatých a lesklých rtů plných života?

Zase jednou hydratace

Inu, budeme se sice opakovat, ale řešením jsou opět kvalitní oleje a přísady zajišťující správnou hydrataci a výživu. Jelikož je jemná pokožka rtů náchylnější k popáleninám, je na místě též eliminovat vliv přímého slunečního záření. Když k tomu přidáme dostatečný přísun prospěšných živin, jistě dosáhneme požadovaného efektu.

Při vytváření receptur jsme si všímali především hydratačních vlastností jednotlivých složek a také to, nakolik rty vyživují a chrání. Nakonec jsme usoudili, že ani v tomto případě není potřebné to s množstvím ingrediencí přehánět.

Hojivý zázrak

Balzám na rty včelí kokos z nabídky Ťuli a Ťuli je vyroben z panenského kokosového oleje a včelího vosku. Toto skromné složení sestávající z pouhých dvou ingrediencí však obsahuje množství látek, které udrží vaše rty zdravé.

Včelí vosk působí jako emulgátor, což znamená, že si díky němu balzám udrží svůj tvar. Známé jsou také jeho výborné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Vitamín A, jehož deficit v lidském těle je všeobecně nejrozšířenějším vitamínovým deficitem, podporuje růst, vývoj a dozrávání epitelových buněk, rovněž pozitivně ovlivňuje přirozený růst buněčných membrán. Kokosový olej působí jako analgetikum, takže účinně utiší bolest popraskaných rtů. Jeho objemově nejvýznamnější složka, co se týče mastných kyselin, tedy kyselina laurová, úspěšně bojuje proti patogenům, jimiž jsou různé bakterie či viry, a tím pomáhá předcházet vzniku infekcí.

Mandlové rty

Pro své pozitivní účinky na pokožku a rty a vysoce ceněný také mandlový olej, který tvoří základní složku hned několika balzámů na rty z naší nabídky. Jde o rostlinný olej vyráběný z mandlových jader a jeho nejvýznamnější složku představují kyselina olejová a kyselina linolová. Kyselina olejová tvoří 60–75 % jeho složení, působí jako emulgátor, má antibakteriální účinky, proniká hluboko pod povrch pokožky a zanechává ji jemnou a hladkou. Známé a dobře prozkoumané jsou i její protizánětlivé účinky. Kyselina linolová si poradí s nebezpečným UV zářením, hydratuje pokožku a bojuje proti volným radikálům, takže působí jako antioxidant.

Mezi oblíbené pomocníky při zvláčňování rtů patří naše balzámy na rty s ovocnými extrakty lesní jahoda či třešeň. Jahodový extrakt je bohatý na kyselinu listovou, nazývanou také vitamin B9, která je zodpovědná za regeneraci starých a tvorbu nových buněk. Užitečná je též kyselina ellagová, která patří mezi velmi účinné antioxidanty. Současné výzkumy naznačují, že působí také protinádorově. Třešňový extrakt je dlouhodobě oblíbený v kosmetice a medicíně pro své protizánětlivé schopnosti. Podle nedávné studie, kterou uskutečnila Oregon Health & Science University, jsou tyto účinky desetkrát silnější než u aspirinu.

Díky aromaterapii, která tvoří neoddělitelnou součást naší nabídky, dnes v Ťuli a Ťuli víme, že příjemná vůně dokáže udělat i z té nejnepatrnější drobnosti příjemný rituál. Momenty, které jsou prosycené například vůní citrusových plodů, se nám ve vzpomínkách jeví jako veselejší a cítíme z nich svěžest, protože takové je samotné ovoce, jehož tóny nám utkvěly v paměti. I taková nepatrná drobnost, jakou je hydratace rtů, je již stovky let v různých kulturách spojena právě s éterickými oleji a dalšími aromatickými přísadami. V naší nabídce proto najdete také balzámy na rty mandarinka, káva, skořice či novinku balzám na rty bylinková zahrada. Éterické oleje v nich přidané kromě terapeutických vonných vlastností působí také antibakteriálně, antisepticky a antimikrobiálně, což výrazně napomáhá zlepšování mikroflóry.


Sdílet