Léto – část 2.

  • 11.10.2018

UV filtr není všechno

V předchozí části jsme se podívali na to, jak si kromě klasických metod udržet vlasy, pokožku hlavy a pleť v klidu i v období největších veder. Všichni víme, že opalovací krémy představují základní letní výbavu takřka každé kabelky, určitě však nejde o všemocný prostředek na vypořádání se s pálivým sluncem a jeho krátkými vlnami UV záření. Vývoj kosmetického průmyslu, a především medicíny přinesl totiž na světlo světa nová zjištění, která nám mohou pomoci ochránit si kůži komplexně.

Dlouho jsme si mysleli, že při boji s nebezpečným slunečním světlem stačí natřít si na tělo cokoliv, co obsahuje UV filtr. Ten tvoří významnou součást tzv. fotoprotektivních kosmetických přípravků, které běžně nazýváme opalovacími. Jeho hlavní funkcí je ochránit pokožku před pohlcováním, rozptylováním či odrážením krátkých vln ultrafialového záření. Samotná UV filtrační složka se liší krém od krému, převážně však jde o směs různých přísad, které zajišťují absorpci (chemické filtry připravené organickou syntézou) anebo rozptyl či reflexi slunečního záření (fyzikální filtry anorganické podstaty). Desítky let se toto řešení jevilo jako účinné, nové vědecké poznatky nás však obeznámily s nepříjemnými skutečnostmi. Tyto látky nejen prokazatelně způsobují změny ve struktuře DNA, ale působí také na činnost endokrinních žláz, na základě čehož mohou negativně ovlivnit vývoj a funkci orgánů. Je tomu tak proto, že se dokáží dostat až do vnitřního oběhu organismu a nezůstávají pouze na povrchu pokožky. V některých případech mohou být dokonce přímo zodpovědné za vznik rakoviny kůže a jiných onemocnění.

S používáním fotoprotektivních prostředků bychom to tedy skutečně neměli přehánět. Jak se však o sebe správně postarat a netrpět loupáním spálené kůže? Je nutné vystavit se takovému riziku i přesto, že ochrana před UV zářením je pouze malou součástí všeobecné ochrany těla v letních měsících?

Hydratace nadevše

Odborníci tvrdí, že používat UV filtr nestačí a nejvhodnější formou ochrany pokožky je soustředit se na její správné fungování v celé své komplexnosti, a přitom eliminovat kontakt pokožky s přímým slunečním zářením. Naše pokožka je největší orgán těla a kromě slunečního záření je pro ni dalším letním strašákem také nadměrné pocení.

Součástí pokožky jsou nerovnoměrně rozmístěné potní žlázy, jejichž úlohou je prostřednictvím vylučování potu pomoci tělu udržovat stabilní tělesnou teplotu v rozmezí od 36 °C do 36,9 °C a regulovat vlhkost pokožky. Na těle máme až tři miliony potních žláz, ty představují obrovské množství kanálků, které v případě potřeby vylučují z těla pot. Horké letní počasí přináší denně několik situací, kdy dokážeme během krátké chvíle propotit celé oblečení, což může navodit nepříjemné pocity. Jak tuto situaci vyřešit?

Historie nám poskytla řešení v podobě deodorantů a antiperspirantů, které zabraňují pocení všude tam, kde si je natřeme. Účinnou složkou antiperspirantů jsou hliníkové soli, které zužují potní kanálky na povrchu pokožky, a tím zabraňují pocení. O jejich účincích bylo napsáno již mnoho studií a některé z nich spojují jejich používání s možným výskytem Alzheimerovy choroby či různých kožních onemocnění.

Tvrdý oříšek rozlousknutý

V tomto případě je to samotná síla přírody, která nám pomůže vypořádat se s potem a nepříjemným zápachem. Přírodní deodorant citrus – levandule, který patří mezi nejoblíbenější produkty každodenního využití v naší nabídce, představuje řešení, díky kterému je na místě aplikace zpomalený a omezený proces pocení. Kokosový olej, který tvoří objemově nejvýznamnější složku deodorantu, má antiseptické účinky a obsahuje vysoké množství kyseliny laurové. Jde o nasycenou mastnou kyselinu, která je díky svému složení snadno stravitelná, a protože je zcela netoxická, dokáže ji organismus využít beze zbytku. Kyselina laurová se pod pokožkou mění na monolaurin, který v houbách, bakteriích a virech narušuje lipidovou strukturu, a tak je ničí. Výsledek se projeví tím, že se postupně vytratí nepříjemný zápach, navíc bude vaše pokožka správně hydratovaná.

S již existujícím zápachem si zase poradí směs citrusových éterických olejů grapefruit, citron a bergamot, které mají vysoký antibakteriální potenciál a působí osvěžujícím způsobem. A dále také jeden z nejoblíbenějších květinových éterických olejů, smyslná levandule, jejíž složky upokojují podrážděnou či oholenou pokožku.

Pokožku upokojuje také včelí vosk, na který jsme při vývoji receptury nemohli zapomenout. Jeho nesčetné pozitivní účinky jsou lidem známé už stovky let. Do kosmetických produktů je přidáván především pro svou schopnost udržovat vlhkost v epidermis, ceněný je také pro své regenerační a hojivé účinky. Ve spolupráci s kokosovým olejem vytváří na povrchu pokožky hedvábnou texturu a díky tomu, že působí jako stabilizátor emulzí a činidlo zvyšující viskozitu, pomáhá udržovat deodorantu svůj tvar a zabraňuje rozpouštění produktu teplem.

Dovolená v plném proudu

Dnes už tedy víme, že klíčem ke zdravé pokožce během letních měsíců jsou kvalitní suroviny, které se dokáží vypořádat s regulací potu a regenerací podrážděné pokožky. V následující části si povíme, co dokáže ochránit před sluncem naše rty, jak ošetřit pokožku po opalování a jak na letní alergie.


Sdílet